КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
      ТЕАТРУ, КIНО І ТЕЛЕБАЧЕННЯ
      іменi І. К. Карпенка-Карого

Офіційний сайт
eng     укр
Вступнику Факультет театрального мистецтва Інститут екранних мистецтв Новини Контакти

 


Кафедра кінознавства

Братерська-Дронь Марина Тарасівна


Завідувач кафедри —

БРАТЕРСЬКА-ДРОНЬ Марина Тарасівна,
доктор філософських наук, кандидат мистецтвознавства,
професор, заслужений працівник культури України,
дійсний член (академік) УАН


Завідувач навчальної лабораторії –
СЕРБІНА Єлезавета Андріївна

Старший лаборант навчальної лабораторії –
МАРЧЕНКО Богдан Маркович

Адреса кафедри: вул. Євгена Коновальця, 18, Київ, 01133
тел.: +38 (044) 529-51-95
e-mail: filmstudies@knutkt.edu.ua

Про кафедру

Є категорія кіноглядачів, які йдуть до кінотеатру як на роботу, і обов’язково з’ясовують, чому їм сподобався або не сподобався той чи інший фільм, при чому не тільки в приватній бесіді, а й на шпальтах журналу чи газети. У цьому випадку потрібні аргументи і докази, аби довести, що перед ними – справжній шедевр або чергова невдача того чи іншого митця. Автор статей та виступів повинен добре відчувати свою аудиторію - чи то широкий глядацький загал, чи вузьке коло колег-кінематографістів, включаючи постановника картини. Така людина називається кінокритиком. І саме людей цієї досить-таки рідкісної професії готує кафедра кінознавства Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого. Проте не тільки про поточний процес повинен кваліфіковано говорити й писати кінокритик. Переконливим у своїх судженнях він може стати лише тоді, коли глибоко і всебічно вивчить історію та теорію аудіовізуального мистецтва, зможе зіставити і порівняти події сучасності з тим, що відбулося у минулі десятиліття. Доказовість забезпечується і серйозним теоретичним підґрунтям кінознавчої думки, а також знанням процесів і явищ із суміжних мистецьких галузей – з літератури, театру, музики, образотворчого мистецтва, а також інших гілок гуманітарного знання.

У тісному зв’язку знаходиться кіно з іншими екранними засобами масової інформації – зокрема, з відео та телебаченням. Чимало картин глядач дивиться саме на домашньому екрані, і тут на допомогу приходить кваліфікований кінознавець. Саме він допомагає готувати кінопрограми на телебаченні, враховуючи смаки і уподобання різних груп глядачів, вибирає оптимальний час для тої чи іншої програми. І, звичайно, кінознавець у засобах масової інформації повинен уміти грамотно презентувати фільм глядачам, розкрити соціокультурний контекст його створення, розповісти про митців, які брали участь у створенні стрічки.

Кінознавці вивчають історію світового кіно, приділяючи основну увагу українському кінематографу від його витоків до сьогодення. Майбутні знавці аудіовізуального мистецтва також мають ретельно вивчати архіви, бо тільки знання конкретних фактів може стати підґрунтям для всебічного наукового осмислення.

З 1961 року, коли було створено кінофакультет, кафедру історії та теорії кіно очолював заслужений діяч мистецтв України, доктор мистецтвознавства, професор І. С. Корнієнко, який з 1968 по 1975 рік був також ректором Київського державного інституту театрального мистецтва імені І.К. Карпенка-Карого.

З 1975 року почався прийом на стаціонарне навчання до кінознавчого відділення. Кінознавців прагнули готувати фахівцями широкого профілю, аби вони могли працювати у різних галузях кіно і телебачення – як кінокритики, теоретики й історики кіно, у кінопропаганді, бути редакторами фільмів та організаторами різноманітних творчих акцій, писати сценарії і працювати в пресі.

У 1976–1991 рр. кафедру кінознавства очолював доктор філософських наук, професор, лауреат Всесоюзної та республіканської премій в галузі літературно-художньої критики Б.С. Буряк.

У 1991–2013 роках кафедру кінознавства очолювала кандидат мистецтвознавства, професор, член-кореспондент Національної академії мистецтв України, заслужений діяч мистецтв України, О.С. Мусієнко.

На початку 2000-го навчального року на кафедрі кінознавства була створена спеціалізація ОВФ (організація виробництва фільму), набір на яку відбувався до 2020 року. Наразі кафедра ОКТВ функціонує самостійно.

З 2013 року кафедру кінознавства очолює вихованка кафедри, доктор філософських наук, кандидат мистецтвознавства, професор, заслужений працівник культури України, дійсний член (академік) УАН М.Т. Братерська-Дронь.

Наукове керівництво навчальних курсів, керівництво науковими пошуками студентів та викладання предметів забезпечується провідними українськими кінознавцями і кінокритиками, що мають значний творчий доробок, та іменитими представниками української кінознавчої думки:

  • Волошенюк Оксана Валеріївна – викладач;
  • Журавльова Тетяна Василівна – кандидат мистецтвознавства, старший викладач;
  • Зубавіна Ірина Борисівна– доктор мистецтвознавства, професор, дійсний член (академік) Національної академії мистецтв України;
  • Конюх Олексій Іванович – старший викладач;
  • Новікова Людмила Євгеніївна – кандидат мистецтвознавства, доцент;
  • Погребняк Галина Петрівна – доктор мистецтвознавства, доцент;
  • Равлюк-Голіцина Ольга Миколаївна– директор Інституту екранних мистецтв, доцент, заслужений працівник культури України;
  • Росляк Роман Володимирович – проректор з наукової роботи Університету, кандидат мистецтвознавства, доцент;
  • Случевський Семен Олександрович – старший викладач, заслужений журналіст України;
  • Тримбач Сергій Васильович – викладач, кінознавець, кіносценарист, член-кореспондент Національної академії мистецтв України, лауреат державної премії України імені О. Довженко, заслужений діяч мистецтв України;
  • Черков Георгій Анатолійович – кандидат мистецтвознавства, доцент;
  • Чхатарашвілі-Петраш Інга Теймуразівна – заступник директора Інституту екранних мистецтв, старший викладач.

Свою кваліфікацію науково-педагогічний склад кафедри підвищує на міжнародних науково-педагогічних та творчих конференціях, семінарах, у закордонних відрядженнях, систематично виступає зі статтями на шпальтах періодичних видань, бере активну участь у роботі як вітчизняних, так і міжнародних кінофестивалів.

Серед фахових дисциплін що включені до навчальних планів:

  • історія українського та зарубіжного  кіно;
  • історія неігрового кіно;
  • майстерність кінокритики;
  • основи теорії кіно;
  • історія та теорія анімації;
  • тенденції розвитку сучасного кінематографу;
  • історія та теорія телебачення;
  • проблеми сучасного телебачення;
  • зображальна культура фільму;
  • сценарна майстерність;
  • редагування сценарію фільму;
  • основи кінорежисури;
  • основи операторської майстерності;
  • актор в кіно і телебаченні;
  • звукове вирішення фільму;
  • майстерність художника в кіно;
  • основи продюсерства;
  • основи журналістики;
  • основи реклами;
  • сучасні інформаційні технології та піар;
  • міжнародна кінофестивальна індустрія;
  • педагогіка вищої школи;
  • педагогічна практика.

Студенти освітньо-професійної програми «Кінознавство» під час навчання проходять навчально-виробничу практику на телебаченні, в Національному центрі ім. О.П. Довженка, у редакції журналу «Кіно-Театр», в Музеї театрального, музичного та кіномистецтва України, де прагнуть реалізувати свої теоретичні знання. Така практика допомагає майбутнім фахівцям у їхній подальшій роботі.


Студенти на практиці
в Музеї театрального, музичного та
кіномистецтва України

Директорка Інституту екранних мистецтв
Равлюк-Голіцина Ольга Миколаївана,
керівниця першого курсу КЗН

Студенти другого курсу КЗН під час складання
заліку з драматургії кіно та телебачення

Лекційні заняття:
Семен Олександрович Случевський, викладач кафедри

Студенти кафедри кінознавства багато років працюють в оргкомітетах фестивалів «Пролог» і «Відкрита ніч», беруть активну участь у підготовці Міжнародного кінофестивалю «Молодість».

Випускники кафедри кінознавства плідно працюють на багатьох ділянках аудіовізуального мистецтва: як наукові працівники у науково-дослідницьких інститутах та лабораторіях, як викладачі у навчальних закладах, держслужбовці у державних закладах дотичних до культури і мистецтва, журналісти і редактори на телебаченні та у фахових виданнях.

Сьогодні кафедра «Кінознавства» здійснює підготовку фахівців за першим (бакалаврським) та другими (магістерським) рівнями освіти. Після закінчення Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І.К. Карпенка-Карого випускники мають змогу вступити до аспірантури за спеціальністю 021 «Аудіовізуальне мистецтво і виробництво» .

Викладачі кафедри ведуть підготовчу роботу з абітурієнтами – проводять консультації протягом усього начального року. Вони вишукують обдарованих вступників, допомагають зорієнтуватись в аналізі та оцінці явищ аудіовізуального мистецтва, тенденцій його розвитку в сучасній соціокультурній ситуації.






 


Міністерство культури та інформаційної політики України




УНІВЕРСИТЕТ У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ






У РАЗІ НАДЗВИЧАЙНОЇ СИТУАЦІЇ АБО ВІЙНИ












ФЕСТИВАЛІ УНІВЕРСИТЕТУ














© 2010 Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого
Розробка сайту bo-co