КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
      ТЕАТРУ, КIНО І ТЕЛЕБАЧЕННЯ
      іменi І. К. Карпенка-Карого

Офіційний сайт
eng   рус
Вступнику Факультет театрального мистецтва Інститут екранних мистецтв Новини Контакти

>


Кафедра хореографії та пластичного виховання


Завідувач кафедри –

Старостін Юрій Олександрович,
доцент, заслужений діяч мистецтв України


Завідувач навчальної лабораторії –

Проценко Світлана Іванівна


У 1968 році була започаткована кафедра сценічного руху, яку згодом перейменували на кафедру хореографії та пластичного виховання. Таку назву кафедра має і зараз.

Кафедра хореографії та пластичного виховання з 1993 року здійснює підготовку фахівців за освітньою програмою “режисура балету”, освітніми рівнями: бакалавр, магістр. Перший випуск хореографів відбувся у 1998 році. Випускники кафедри працюють за фахом у різних мистецьких і навчальних закладах України та за кордоном. Художніми керівниками курсів студентів-режисерів балету є: заслужена артистка України Рубіна А.Д., народний артист України Бондур С.О., доцент, народна артистка України Кушнерева Г.С. та солістка Національної опери України Іваненко К.В.

Серед відомих випускників кафедри: заслужені артисти України Клявін Д. Р., Міхеєв М. М., Гордійчук І. В., Задаянна І. Є., Льовушкін О.Г., Сидорський С.А., Карандєєва О.І; народний артист України Недак Д. Ю.

Студенти вивчають такі фахові дисципліни:

 • мистецтво балетмейстера;
 • мистецтво репетитора;
 • методика класичного танцю;
 • народно-сценічний танець;
 • історико-побутовий танець;
 • український танець;
 • дуетний танець;
 • сучасний балет;
 • форми сучасної хореографії;
 • історія хореографічного мистецтва;
 • режисура театру;
 • основи сценічного руху;
 • основи сценічного бою;
 • робота балетмейстера в драматичному театрі та кіно;
 • методика роботи в хореографічному колективі;
 • режисура балету;
 • методика викладання фахових дисциплін.

Для студентів інших освітньо-професійних програм, які навчаються в університеті згідно з навчальними планами на кафедрі викладаються такі дисципліни:

 • танець;
 • пластичне виховання;
 • сценічний рух;
 • основи сценічного бою;
 • трюкова підготовка актора;
 • робота режисера з балетмейстером;
 • акторський пластичний тренінг.

Науково-методична робота викладачів кафедри спрямована насамперед на забезпечення навчального процесу та на дослідження впливу дисциплін музично-пластичного циклу на виховання майбутніх акторів, режисерів. Це розробка робочих навчальних програм, робочих та індивідуальних планів, навчальних посібників. Так, засл. арт. України Роєнко О.О. написав навчальний посібник «Питання і відповіді або з досвіду фехтмейстера-постановника» (2015 р.). А викладач кафедри Майборода Н. В. написав монографію «Каскадерське мистецтво» (2019 р.)

Усі викладачі кафедри активно займаються творчою роботою. Творча діяльність викладачів тісно пов’язана з кафедрами майстерності актора і режисури. Це спільна праця над виставами (постановка танців, батальних та пластичних сцен), які щорічно включаються до курсових та дипломних робіт. Крім цього, викладачі кафедри займаються постановчою роботою в театрах Києва та інших театрів України, співпрацюють з телебаченням (участь у різних телевізійних конкурсах, озвучування телепрограм), беруть участь як балетмейстери і члени журі в різних конкурсах артистів балету. Плідна творча робота пов’язує викладачів кафедри і з кіно. Це і акторська робота, і виконання каскадерських трюків, і постановка танцювальних, пластичних та батальних сцен.

З 2003 року кафедру очолює доцент, заслужений діяч мистецтв України Старостін Юрій Олександрович.

Науково-педагогічний склад кафедри:

Серед науково-педагогічних працівників кафедри є 2 народних артисти України, 5 заслужених артистів України, 1 заслужений діяч мистецтв України, 2 заслужених працівника культури України, 1 майстер спорту, 5 доцентів, 1 кандидат мистецтвознавства.

Старостін Юрій Олександрович - висококваліфікований провідний викладач сценічного руху та мистецтва сценічного бою. Закінчивши у 1976 р. акторський курс КДІТМ імені І. К. Карпенка-Карого, Ю. О. Старостін почав свою трудову діяльність у Дніпропетровському російському драматичному театрі імені М. Горького, а з 1978 р. дотепер працює в університеті на кафедрі хореографії та пластичного виховання. Викладач, старший викладач, з 1991 р. на посаді доцента, з 2019 р. – доцент, з 2003 р. - завідувач кафедри. За понад 40 років роботи в університеті Ю.О. Старостін виховав не одне покоління творчої молоді, створив школу сценічного руху та мистецтва сценічного бою, розробив методику викладання цих дисциплін. Високий професійний рівень неодноразово підтверджував на міжнародних симпозіумах. Ю.О. Старостін неодноразово проводив майстер-класи з мистецтва сценічного руху та сценічного бою в різних театрах України та за кордоном. Автор двох навчальних програм “Мистецтво сценічного бою” та “Сценічний рух”. Багато років співпрацює з різними телеканалами: режисер 3-х програм на телеканалі УТ-1; режисер та ведучий 15-ти програм на телеканалі ТЕТ; режисер, ведучий та автор сценарію 5-ти програм на телеканалі ІНК; програми, які він озвучував як диктор за кадром, неможливо перерахувати (“Гарт”, “Сонячні кларнети” та інші). Ю.О. Старостіна запрошують для постановок батальних та танцювально-пластичних сцен як на телебаченні так і у театрах.
Павлiн Олександр Васильович, старший викладач; у 1993 році, закінчивши асистентуру-стажування на кафедрі хореографії та пластичного виховання КДІ театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого почав працювати викладачем цієї кафедри. Основи сценічного руху, ритміка та основи сценічного бою – дисципліни, які викладає О. В. Павлін. За чверть століття роботи в університеті О. В. Павлін виховав не одне покоління творчої молоді. Багато випускників університету, до навчання і виховання яких безпосередньо долучався О. В. Павлін, мають почесні звання і серед них: заслужені артисти України О. Батько-Нищук, К. Кистень, Н. Корпан, О. Лазович, І. Рубашкін, В. Семиразуменко, Д. Суржиков, О. Фортус.Роєнко Олег Олегович в 1987 році закінчив КДІТМ іменіІ. К.Карпенка-Карого за спеціальністю «актор драматичного театру і кіно», в 1994 році цей же інститут за спеціальністю «режисура». Працював в театрі «Красный факел» у Новосибірську(1987-1991), в Російському державному академічному театрі імені Г. Товстоногова в Санкт-Петербурзі (1991-1996), в Київському драматичному театрі «Планетарій» художнім керівником (1996-2003), в Національному академічному театрі російської драми імені Л. Українки з 1996 р. по сьогоднішній день. З 2000 року член Гільдії кіноакторів України. З 2013 року художній керівник театру «Театральна майстерня О. Роєнко». Більше 10 років викладає на кафедрі основи сценічного бою та основи сценічного руху. Заслужений артист України, кандидат у майстри спорту з фехтування на шпагах.
Майкут Кирило Валерійович закінчив Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенко-Карого у 2006 році по спеціальності актор драматичного театру. Художній керівник – Едуард Маркович Митницький. В 2009 р. закінчив асистентуру-стажування на кафедрі хореографії та пластичного виховання. З 2005 по 2017 р. працював актором у Театрі драми і комедії на Лівому березі Дніпра. З вересня 2018 р. викладає «Основи сценічного руху» на кафедрі. Активно знімається в кіно: "Леонардо да Винчи" (2012), серіал "Мажор" (2013), серіал "Скорая помощь"(2013), серіал "Майор и магия" (2015), серіал "Містичні історії" (2015), серіал "Прокуроры" (2015), серіал "Неисправимые" (2016), серіал "Вещдок" (2016), серіал "Женский доктор" (2017), серіал «Агенты справедливости» (2018).
Майборода
Назар Володимирович –
старший викладач, режисер, актор, каскадер-постановник трюків; закінчив Київський державний інститут
театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого (1992); директор ОГ «Ліга каскадерів України»; актор театру пригод та фантастики; викладає трюкову підготовку для акторівдраматичного
кіно і кіно.
Папірова
Наталія Вікторівна –
старший викладач, в університеті працює з 2003 року. Закінчила КДІ фізичної культури в 1982 р., має спортивне звання майстра спорту з акробатики та санного спорту, занесена в Книгу пошани України. Працювала в спортивній галузі інструктором та тренером з аеробіки, вчителем фізичної культури, тренером з фітнесу та танцювальної аеробіки. Знімалась в кіно як дублер-каскадер.

Присяжнюк Олександр Васильович –
викладач пластичного тренінгу та трюкової підготовки, на кафедрі працює з 2012 року;
закінчив КДІТКіТ імені І. К. Карпенка-Карого (1985 р.). Знімався в кіно як дублер-каскадер.

Михалевич Тетяна Петрівна
в 1964 році закінчила Київське державне хореографічне училище (клас Березової Г.О.),
в 1982 р. Київський державний інститут театрального мистецтва імені І. К. Карпенка-Карого.

З 1964 по 1985 роки працювала в ансамблі танцю України імені П. Вірського.
Танцювала сольні партії в постановках П. Вірського з 1970 по 1985 р. р.:
«Про що верба плаче»; «Подоляночка»; «Вишивальниці»; «Ми пам’ятаємо»;
«На кукурудзяному полі»; «Свято братерства»; «Ляльки».
З 1986 року працює в Київському національному університеті театру, кіно і телебачення
імені І. К. Карпенка-Карого на кафедрі хореографії та пластичного виховання,
викладає танець артистам драматичного театру та кіно,
режисерам балету.
Доцент, заслужена артистка України.


Головко
Олександр Володимирович –
старший викладач; закінчив Київське державне
хореографічне училище в 1972 році та
КДУТКіТ імені І. К. Карпенка-Карого в 2004 році
(балетмейстер, педагог-хореограф).
З 1972 по 1985 р. р. працював артистом балету в
ансамблі танцю України імені П. Вірського;
з 1985 по 1991 р. р. артистом балету та балетмейстером
в ансамблі пісні і танцю Південної групи військ.
З 1997 року викладає на кафедрі дисципліну «танець»


.


Устінова Наталя Володимирівна -
старший викладач кафедри, художній керівник та балетмейстер-постановник
Зразкового художнього колективу хореографічного ансамблю «ВеснАдія»
Дніпровського р-ну м. Києва (з 2003 р.).
Закінчила з відзнакою Київське обласне училище культури (1993 р.),
в 1998 році Київський інститут театрального мистецтва ім. І. К. Карпенка-Карого.
З 1998 р. по теперішній час працює старшим викладачем кафедри хореографії
КНУ театру, кіно і телебачення ім. І. К. Карпенка-Карого.
У період з 1994 по 2001 р. була солісткою Народного ансамблю народного танцю
«Політ» при НАУ. Учасниця багатьох міжнародних фольклорних
фестивалів і конкурсів.Працювала балетмейстером-постановником у виставах
ТЮГу «Міщанин шляхтич» (2000 р.) режисер К.Дубінін і
«Дурень в стилі рококо» (2005 р.) режисер К.Дубінін.

Чуприн Володимир Анатолійович,
один з цікавих демікласичних виконавців
класичного та сучасного балетного репертуару.
В 1988 році закінчив Київське хореографічне училище,
в 2003 році КНУТКіТ імені І. К. Карпенка-Карого та
отримав кваліфікацію «балетмейстер, педагог-хореограф».
З 1994 року В. Чуприн – соліст балету Національної опери України
ім. Т. Шевченка, у складі балетної трупи театру гастролював у
Німеччині, Франції, Швейцарії, Іспанії, Японії.
В. Чуприн дипломант Міжнародного конкурсу
ім. С. Лифаря (Київ, 1996 р.).
Понад 10 років успішно викладає танець студентам
акторам та режисерам балету.

Іваненко
Ксенія Владиславівна
-
старший викладач, хореограф, солістка балету.
Закінчила Київське державне хореографічне училище (1993р.),
Міжнародний Слов'янський університет. Харьків(2003р).
Артистка балету Національної опери України ім Т. Г. Шевченка (з1993р.)
Лауреат та дипломант міжнародних конкурсів хореографів.
Понад 5 років успішно викладає танець на кафедрі.


Рубіна Алла Давидівна –
заслужена артистка України, художній керівник студентів спеціалізації «режисура балету» (денної та заочної ф. н.); закінчила Київське державне хореографічне училище, Державний інститут театрального мистецтва (ГИТИС), факультет театрознавства (Москва); Санкт-Петербурзьку (Ленінградську) державну консерваторію, факультет музичної режисури. Працювала артисткою балету в Одеському й Київському театрах опери й балету. Як головний балетмейстер працювала в Київському державному мюзік-холі, Київському театрі естради, Державному музичному театрі для дітей та юнацтва, Київському єврейському театрі «МАЗЛТОВ». Лауреат міжнародного конкурсу ім. Сержа Лифаря в номінації «Хореограф»(1994, 1996); власник почесного призу «Зірка Голівуду»(Лос-Анджелес, США, 1995); власник театральних премій «Київська пектораль»(1998, 2000, 2002, 2003) й «Образ мрії»(1997). Член журі багатьох міжнародних конкурсів: «Сержа Лифаря» Україна, Київ; сучасної хореографії «Сергія Дягілєва» Польща, Гдиня; «ХХІ століття» Україна, Київ.

Кушнерева
Ганна Степанівна –
доцент, народна артистка України, педагог,
художній керівник студентів спеціалізації
«режисура балету» (заочної ф. н.);
закінчила Київське хореографічне училище (1975);
КДІТКіТ ім. І. К. Карпенка-Карого, театрознавство (2001);
Київський факультет хореографії Міжнародного
слов’янського університету (2003).
Від 1975 – солістка, від 2006 – педагог-репетитор Національної опери України.
На кафедрі працює з 2003 року.Бондур Сергій Олексійович –
народний артист України, педагог, художній керівник студентів
спеціалізації «режисура балету» (заочної ф. н.);
лауреат Міжнародних конкурсів (Варна, Париж, 1986); лауреат 3-го Міжнародного конкурсу балету імені С. Лифаря як хореограф (Київ, 1999, 3-я премія).
Закінчив Київське хореографічне училище (1982; кл. В. Парсегова) та Санкт-Петербурзьку державну консерваторіюімені Римського-Корсакова (1994).
У 1982-1984 – соліст балету Львівського академічного театру опери та балету ім. і. Франка, від 1984 – провідний соліст балету Київського академічного музичного театру для дітей та юнацтва. Здійснив постановки мініатюр і композицій для солістів київських театрів та учнів хореографічних навчальних закладів, а також «Реквієму» на музику Моцарта у трупі «Імперський балет» (Москва).
Працює педагогом-репетитором в Національній опері України та за сумісництвом на кафедрі хореографії та пластичного виховання.

Коваленко
Єва Ігорівна –
кандидат мистецтвознавства,
молодший науковий співробітник
Інституту мистецтвознавства,
фольклористики та етнології
ім. М. Т. Рильського;
на кафедрі викладає історію
хореографічного мистецтва
студентам спеціалізації
«режисура балету».Маншилін Олександр Олександрович –
викладач кафедри. Професійну освіту здобув у Донецькій хореографічній школі,
КНУКіМ, КНУТКіТ ім. І. К. Карпенка-Карого. Стажувався у Міжнародній академії танцю (Франція).
Працював артистом театрів «Сузір’я Аніко» та «Київ модерн-балет».
На кафедрі викладає дисципліни «Форми сучасної хореографії», «Теорія та практика сучасних напрямків балету».

Гідними партнерами викладачів є висококваліфіковані провідні концертмейстери:


Демещук Вікторія Євгенівна
закінчила Київське державне музичне училище імені Р. М. Глієра.
У 1965 році почала свою трудову діяльність в Київському хореографічному училищі, а
з 1966 року дотепер працює в університеті – спочатку на посаді концертмейстера, а
з 1991 року на посаді провідного концертмейстера кафедри хореографії та
пластичного виховання.

За півстоліття роботи в університеті В. Є. Демещук разом з викладачами кафедри (заслуженим діячем мистецтв України Старостіним Ю. О., заслуженою артисткою України Михалевич Т. П., народним артистом України Бондуром С.О.) виховала не однепоколіннятворчоїмолоді. Багато випускників університету, до навчання і виховання яких безпосередньо долучалась В. Є. Демещук, мають почесні звання. Серед них : народні артисти України Т. Назарова і О. Сумська, О. Ступка і В. Баша, О. Богданович і Д. Недак; заслужені артисти України О. Роєнко, А.Чумаченко, І. Гордійчук, С. Сидорський, О. Льовушкін та багато інших.

Лєвіна Тетяна Володимирівна –
провідний концертмейстер, випускниця Київської державної консерваторії імені П. І. Чайковського,
фортепіанний факультет, після закінчення працювала у Київському державному хореографічному училищі.
З 1994 року працює в КНУТКіТ імені І. К. Карпенка-Карого на кафедрі хореографії та пластичного виховання.

Пец
Олена Львівна
,
провідний концертмейстер,

закінчила Київське державне
музичне училище
імені Р. М. Глієра (1984 р.) та
Харківський державний інститут мистецтв
ім. І. П. Котляревського (1994 р.).
Брала участь у семінарах та співпраці з
GoeteInstitut в Києві (2002-2005).
З 2006 року працює на кафедрі

.


Вороніна
Ніна Євгенівна -

провідний концертмейстер,
закінчила Запорізький педагогічний
інститут (1977 р.).
На кафедрі працює з 1975 року.
За вагомий особистий внесок у
створенні духовних цінностей та високу
професійну майстерність
нагороджена Почесною грамотою
Міністерства культури і туризму України (2006).


Гребенюк Олена Володимирівна -
провідний концертмейстер, у 1989 році закінчила
фортепіанний факультет Київського музичного училища ім. Р. Глієра
(клас І. С. Гаврилюк), а в 1995 році фортепіанний факультет
Київської консерваторії імені П. І. Чайковського (клас Коржаневського А. І.).
З 1988 року працює викладачем вищої категорії по класу фортепіано в Комунальному закладі вищої освіти Київської обласної ради «Академія мистецтв», а з 1998 року працює також за сумісництвом провідним концертмейстером на кафедрі хореографії та пластичного виховання.
У 2011 році отримала диплом активного учасника майстер-класу для фортепіанних дуетів, що проводився Міжнародним університетом Менендес Пелайо у м. Сантандер (Іспанія) у класах професорів Мендми Доржин Мадасова та Вадима Гладкова.
Олена Володимирівна є автором методичних розробок «Вивчення камерних творів. Соната для флейти та фортепіано Ф. Пуленка» (Київ, 2002) та «удосконалення логічного компонента музичної пам’яті в процесі навчання гри на фортепіано» (Київ, 2005).

Аскевич
Вадим Вікторович –
провідний концертмейстер,
закінчив Національну музичну
академію України
імені П. І. Чайковського (2006 р.).
На кафедрі працює з 2010 року.Аскевич
Світлана Ігорівна -

провідний концертмейстер,
закінчила Національну
музичну академію України
імені П. І. Чайковського (2008 р.).
На кафедрі працює з 2011 року.


Сценічний бій (викл. Старостін Ю.О.)


Сценічний рух (викл. Павлін О.В.)Адреса кафедри: Київ, вул. Ярославів Вал 40
Тел.: (044) 272-34-78
e-mail: choreography@knutkt.edu.ua


 УНІВЕРСИТЕТ У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
У РАЗІ НАДЗВИЧАЙНОЇ СИТУАЦІЇ АБО ВІЙНИМІЖНАРОДНИЙ ОНЛАЙН ПЕРФОРМАНС
"МИР УКРАЇНІ!
МИР СВІТУ!"
/
«PEACE to UKRAINE! PEACE to the WORLD!»

  ФЕСТИВАЛІ УНІВЕРСИТЕТУ


  © 2010 Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого
  Розробка сайту bo-co