КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
      ТЕАТРУ, КIНО І ТЕЛЕБАЧЕННЯ
      іменi І. К. Карпенка-Карого

Офіційний сайт
eng   рус
Вступнику Факультет театрального мистецтва Інститут екранних мистецтв Новини Контакти


Кафедра філології


Завідувач кафедри — Могила Юрій Андрійович, кандидат філологічних наук,
доцент (професор кафедри)
Завідувач навчальної лабораторіїДемченко Тетяна Іванівна

Коротка історична довідка про кафедру

Філологічні дисципліни викладалися в усі роки існування школи — інституту — університету: і на очолюваному Марією Старицькою українському відділі Музично-драматичної школи М.В.Лисенка, й у Вищому музично-драматичному інституті імені М.В.Лисенка, і в Державному театральному інституті в довоєнні часи. Серед викладачів українського відділу курсу драматичного мистецтва Музично-драматичної школи М.В.Лисенка був видатний учений В.М.Перетц — академік Імператорської Академії наук у Петербурзі, а згодом — академік Української Академії наук, філолог широкого плану — літературознавець, фольклорист, історик театру.

У 1944 р., після звільнення Києва від фашистської окупації і повернення інституту з евакуації, була створена кафедра історії театру і літератури, яку очолив видатний український учений, академік АН України, професор О.І.Білецький . З 1947 р. цією кафедрою керував доктор мистецтвознавства, професор М.К.Иосипенко. Наступного року філологічні дисципліни відокремилися у самостійний структурний підрозділ як кафедра історії літератури, а згодом — як кафедра літератури та мов, що зосередилася на викладанні лише філологічних дисциплін — української, російської, англійської, німецької, французької мов; історії української, російської та зарубіжної літератури. У 1948—1961 рр. кафедрою керував кандидат філологічних наук, доцент Л.Г.Сокирко.

Кафедру філології очолювали: в 1965—1967 рр. — доктор філологічних наук, відомий письменник М.И.Сиротюк; з 1968 по 1986 рр. — доктор філологічних наук, професор М.П.Пивоваров; з 1986 по 1992 рр. — професор Д.Я.Шлапак; з 1992 по 1995 рр. — доктор філологічних наук, професор І.П.Мегела; з 1995 по 2003 рр. — доктор філологічних наук, професор Н.С.Шумада; з вересня 2003 р. по січень 2007 р. -— кандидат філологічних наук, доцент І.С.Гнатюк. З лютого 2007 на чолі кафедри - кандидат філологічних наук, доцент (професор кафедри) Ю.А.Могила.

У різні роки на кафедрі працювали відомі філологи і мистецтвознавці: доктор філологічних наук, професор А.В.Краснова, доктор мистецтвознавства, професор Н.Б.Кузякіна, доктор філологічних наук, доцент Л.З.Мороз; кандидати філологічних наук, доценти І.С.Радовська, Л.Г.Лущик, В.Л.Скуратівський (тепер – доктор мистецтвознавства), О.І.Гончар, В.В.Дятчук, Л.О.Кисельова, Т.Г.Свербилова, Е.С.Гончарик (тепер — доктор філологічних наук)— усе це викладачі з великим науково-педагогічним досвідом; застосування ними індивідуальних підходів та методик забезпечувало високий загальноосвітній, загальнокультурний рівень підготовки наших митців, еліти української культури.

Кафедра філології є загальноуніверситетською і багатопрофільною. Вона забезпечує викладання цілого ряду навчальних дисциплін. Завданням кафедри є підвищення і доповнення знань, здобутих в середній школі,— класичної та сучасної української та зарубіжної літератури, мови (української, англійської, французької, німецької та іспанської), навчити студентів самостійно мислити, орієнтуватися у новітніх здобутках класичної і сучасної світової культури.

Перелік фахових дисциплін, які вивчають студенти:

  • Українська мова
  • Культура української мови
  • Українська мова як іноземна
  • Іноземна мова за професійним спрямуванням (англійська, іспанська, німецька, французька)
  • Історія української літератури
  • Історія зарубіжної літератури

Науково-педагогічний склад кафедри

На кафедрі працюють кандидати наук, професори кафедри: Могила Ю.А. Проценко Ю.М.; кандидати наук, доценти: Матвієнко Т.І.,
Поліщук Н.М., Черненко М.М.; кандидати наук , доценти кафедри: Альперіна В.Ю., Хоню В.В.; кандидати наук: Завірюхіна І.Г.; доценти кафедри: Мартиненко Н.Я., Парпара Л.О., ст.викладачі: Мороз О.М., Кошланська Т.С.; викладачі: Бойко С.М., Калашник О.О.

Наукова робота кафедри: найбільш вагомі здобутки за останні 5 років

Члени кафедри проводять значну наукову діяльність, відтворену в ряді посібників та наукових видань. Серед них: Ю.М.Проценко – 2 навчальні посібники-хрестоматії текстів з питань кіномистецтва англійською мовою «Cinemaland». –К.: Т-во «Знання», КОО, 2007; навчально-методичний посібник «Лондон знайомий та незнайомий».- К.:Т-во «Знання», 2008 (перевидання); «Англійські романтичні оповідання жахів і таємниць» та навчальні посібники з розвитку навичок читання англійською мовою.- К.:Т-во «Знання», 2008 (перевидання); М.М.Черненко – «Середньовічна література»: Лекції. Навчальний посібник до курсу «Історія зарубіжної літератури» для студентів гуманітарних спеціальностей. – К.: «Кий», 2008 (перевидання);«Література Ренесансу»: Навчальний посібник до курсу «Історія зарубіжної літератури» для студентів гуманітарних спеціальностей. – К.: «Кий», 2008 (перевидання); «Антична література»: Лекції. Навчальний посібник для студентів гуманітарних спеціальностей. – К.: FLAMINGER, 2011 (перевидання); «Література кінця XIX – початку XX століття»: Методичний посібник з курсу історії зарубіжної літератури. – К.:«Кий», 2010.; «Література кінця ХІХ та ХХ століття»: Лекції. Навчальний посібник для студентів гуманітарних спеціальностей. Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені І.К.Карпенка-Карого, К., 2013 (друге видання).

Науково-педагогічні працівники кафедри активно друкуються у наукових збірниках та фахових журналах, беруть активну участь у наукових, науково-практичних конференціях, семінарах.

Творча робота
Нагороди
За останні роки науково-педагогічні працівники були відзначені:

  • Поліщук Н.М. – відзнака Київського міського голови з нагоди святкування Дня української писемності (2006);
  • Проценко Ю.М. – подяка Київського міського голови за вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної науки, зміцнення науково-технічного потенціалу столиці та з нагоди Дня науки (14.05.2004 р.);
  • Хоню В.В. – подяка Київського міського голови «За вагомий особистий внесок у розвиток української мови і культури та високий професіоналізм» (12.03.2009 р.);
  • Могила Ю.А. – подяка Київського міського голови.

Переможці
(а) міжнародних оглядів, конкурсів, фестивалів;
(б) всеукраїнських оглядів, конкурсів, фестивалів;


Адреса кафедри: м. Київ вул. Євгена Коновальця (Щорса), 18
тел.: 529-51-95
e-mail:
philology@knutkt.edu.ua 


   
Новини в офіційному телеграм каналі:
https://t.me/knutkt

Загальний чат
для питань:

https://t.me/knutktgroup
Чат гуртожитку:
https://t.me/knutkthostelСторінка у Facebook:
facebook.com/КНУТКіТ-ім-Карпенка-Карого-180012335373643/Генеральні партнери

Компанія «Інтеко-холдінг»


© 2010 Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого
Розробка сайту bo-co